• Добре дошли на страниците на mebelistite.com! Приятно сърфиранe!
  • Sys.Admin - компютри, лаптопи, принтери, сервиз

Изработка и сглобяване на дървени къщи

  • Автор на темата link
  • Започната на

link

Майстори
Регистриран
11/3/12
Постове
72
Резултат от реакция
34
Oсновата на сглобяемата къща трябва да бъде изградена преди започване на монтажа и да има време да изсъхне материала. Тя е бетонова плоча с фундаменти под стените и хидроизолация. Oсновата има подземна и надземна част, като подземната да е поне 80 см, а надземната - около 50 см. Aко желаете може да си оставите мазе. Oсновният материал при изграждането на панелите за сглобяемите къщи е дървото. То е предварително изсушено до 10% - 15% влажност и импрегнирано против гниене и горене.
Стандартната дебелина на външните стени на едноетажните къщи е 18 см. те се състоят от дървена рамка с дебелина около 90 х 40 мм, запълнена с минерална вата. Слага се osb 9мм. от двете страни на рамката.
Отвътре се слага гипскартон с дебелина 9,5 мм. отвън се поставя допълнителна изолация eps (стиропор) с дебелина 5 см и плътност 15-18 кг/куб.м.
От външната страна стените могат да се завършат със силиконова минерална мазилка, дървена обшивка, pvc сайдинг, каменни плочи или други външни покрития.

Силиконовата минерална мазилка е устойчива на атмосферни влияния.

Дървената обшивка се изработва от иглолистен материал. Може да се монтира върху предварително подложени дървени летви, прикрепени с винтове, и между летвите да се добави изолация от минерална вата, което допълнително намалява топлопроводимостта на външните стени.

Сайдингът северноамерикански начин на изпълнение на фасадата на сглобяемата къща. плоскостите се изработват от поливинилхлорид (pvc) и се монтират лесно, изискват минимални грижи, лесно се почистват и са издръжливи във времето. разнообразието от цветове е много богато има и дървесни шарки или камък. виниловият сайдинг не се влияе от влага, не развива плесени и не се уврежда от насекоми.

Вътрешните стени на дървените сглобяеми къщи имат почти същата структура като външните.
Стандартната дебелина на вътрешните стенни панели е 14 см. те се състоят от дървена рамка 90 х 40 мм, запълнена със минерална вата. Тя двустранно се затваря с osb 9 мм. Последният слой от конструкцията се изпълнява с гипскартон, дървена облицовка, декоративна мазилка . За мокрите помещения се използва водоустойчив гипскартон.така конструирани, вътрешните стени могат да понесат определена тежес до около 200 кг.

Подовете се покриват с дюшеме или ламиниран паркет, като предварително отдолу се поставят плочи osb 22 мм. На мокрите помещения се поставя теракот, гранитогрес и фаянс.

Масивният паркет се произвежда основно от бук, дъб, череша, орех, бор, липа, явор и други видове. той е със стандартна дебелина от 1.5 см и затова може да се цикли многократно. Има добри изолационни свойства, траен е и се почиства лесно. можете да изберете и фурнирован паркет, който е изграден от два слоя и позволява да се избегне измятането и деформирането на класическия паркет.

Ламинираният паркет е най-евтин от изброените и се състои от дървесни влакна. той е много издръжлив, топлоустойчив, лесен за почистване и монтаж. Изборът на цветове е огромен. При ламинираните паркети най-голямо значение имат класът на износоустойчивост и материалът, от който е направена носещата плоча. Ламинираният паркет се подменя лесно и бързо – в ненатоварени помещения може да издържи 10-15 години.

Теракотата предлага огромно разнообразие от дизайн, десени и форми. гранитогресът е по-здрав. Той е с почти 0% водопоглъщаемост и може да се полага на открито без опасност да се напука.

Конструкцията между първи и втори етаж в нашите сглобяеми къщи се изпълнява с дървени греди. параметрите на гредите от междуетажната подова конструкция се проектират така, че да осигурят надеждно свързване на стенните панели от първи и втори етаж и подовите панели. При големи отворени пространства допълнително се използват трегери и/или колони. Общата дебелина на междуетажната подова конструкция е между 20 и 30 см.

Обикновено таванът на първи етаж се изпълнява с гипскартон, който се шпаклова и боядисва. възможно е също таванът да се декорира с дървена обшивка, да се направи окачен или опънат таван или да се използва комбинация от изброените методи и материали.

Основните изисквания за здрав покрив са стабилната носеща част, водонепропускливата покривка и подходящия наклон. Задачата на покривната конструкция е да поеме снега, усилията на вятъра и собствената си тежест.


Обикновеният двускатен покрив е най-често използван при дървените къщи. Освен него могат да се използват и други форми на покрива, като е добре формата да е проста без чупки, които бързо се повреждат и трудно се ремонтират. При дървените къщи голямо приложение намират покривните конструкции с ферми.

Основната роля на покривното покритие е да предпазва сградата от неблагоприятни климатични условия и да й придава приятен външен вид. При избора на покрив е необходимо да се вземат предвид редица критерии - технически, икономически, екологични.

Mdf врати

По-леки, с приятен външен вид, лесно се променя цветът с полиуретанови лакове и бои на водна основа, добра топло- и шумоизолация, запазват качествата си за дълъг период от време (не се изкривяват както масивните врати). Позволяват монтаж на всякакъв вид обков (месинг, стоманен, меден) по желание на клиента, лесни са да поддръжка - позволяват почистване с различни препарати, не са предпочитани от дървоядите и други вредители. Вратите, произведени на дървесна основа (mdf, hdf и други), са хигроскопични и е възможна появата на раздуване - то може да се предотврати единствено с качествено боядисване.

Масивни врати

Изработват се от иглолистен материал (чамов), който трябва да е много добре изсушен с много ниска влажност, за да се избегнат последващи изкривявания на вратата и касата. Дървото е много добър естествен изолатор за топлина и шум. Вратите от масивна дървесина лесно се формоват според изискванията на клиента (фигури, фрески, дърворезба), което допринася за по-големия уют във вашата сглобяема дървена къща. Към това можем да добавим и различните видове байцове за дървесина, които се използват за различни ефекти (състаряване на дървото и други подобни).

Pvc и алуминиеви врати

Това е най-доброто решение за баните, ако има директен досег с водата. вратите от pvc и алуминий най-често се използват и в бизнес сгради и офис помещения, защото не задържат прах и лесно се поддържат и почистват.


Pvc дограмата се предлага в бяло или друг цвят по избор, характеризира се с добри топлоизолационни качества, а издръжливостта против стареене на профилите, които се предлагат в българия, е от 30 до 50 години (тя зависи и от атмосферните условия, на които се излага дограмата). Дебелината на профила е по-важна от броя камери, като в най-добрия случай тя е 80 мм.

Алуминиевата дограма в последните години се наложи като един от основните материали за производство на дограма за жилищни и обществени сгради. Тя е подходяща за нашия климат с високи разлики в температурата. Алуминият е земетръсо- и пожароустойчив и лесно се поддържа. Той не променя външния си вид и не е токсичен. Профилите с прекъснат термичен мост имат същите изолационни качества като профилите от pvc. Обикновено конструкции като фасади и зимни градини се изпълняват с алуминиева дограма.

Трислойно лепената дървена дограма е с най-високо качество. Тя е от екологично чист, естествен материал и има нисък коефициент на топлопроводимост. Най-често дървената дограма се изработва от иглолистен материал.
 
нещо снимки, разположение на етажите за едноетажни и двуетажни къщи има ли?
 
Ще кача снимки тези дни, защото сега съм зает.
 
А как са изпълнени ВиК и ел. инсталациията.
 
ВиК и ел. инталациите са скрити в стените и пода. Задай по-конкретен въпрос и ще получиш по-пълен отговор.
 
Снимки на датейли би било супер
 
Аз също се интересувам от дървени къщи. По-скоро такива направени изцяло с дървени сглобки - "timber-framing". Интересно дали някой прави такива в БГ.
 
Жалко че в описанието за изграждане на къщи от дървени конструкции сте описали само нови методи и материали за изолация облицовка и пр.
Интереса към естествените материали се повишава и има защо. Те са евтини, достъпни, напълно разградими, създават подходящ климат за обитателите.

На последния въпрос дали някой прави къщи с дървени сглобки :

 
а какво мислите за сглобяемите къщи?
 
Дървена вила е доста трудна и скъпа за поддръжка. От личен опит знам. Моята е дървена и през 3-5 години трябва да я мажа с безир. Вече прескачам няколко години и ето на какво е заприличала.
Трябва да сте регистриран за да виждате прикачените изображения
Трябва да сте регистриран за да виждате прикачените изображения

Трябва да сте регистриран за да виждате прикачените изображения

А това ми е механата
Трябва да сте регистриран за да виждате прикачените изображения

Трябва да сте регистриран за да виждате прикачените изображения
 
Back
Горе